вівторок, 21 березня 2017 р.

Конспект уроку "В прислів’ях та приказках - мудрість народна" (урок позакласного читання у 5 класі)

Тема: В прислівях та приказках - мудрість народна
(урок позакласного читання у 5 класі)
Мета :продовжити знайомство учнів з малими жанрами фольклору (прислів’ями та приказками, довести, що вони є «коштовними перлинами» нашої мови; розвивати інтерес до народної творчості, логічне мислення, інтелектуальні здібності учнів; виховувати вічні цінності: любов до Батьківщини, повагу до старших, працьовитість тощо.
Обладнання: збірки прислів’їв та приказок, презентація на тему «Прислів’я та приказки», аркуші, на яких записаний неповний текст прислів’їв.
Хід уроку
Хто послухається розумного слова, тому те слово багато днів буде приносити користь. Народна мудрість
І. Актуалізація знань учнів.
   1. Вступне слово вчителя.
Наш сьогоднішній урок присвячений перлинам фольклору – прислів’ям та приказкам. Ці невеликі, але влучні й дотепні вислови відображають світогляд народу, його характер, темперамент, звичаї і вподобання. Тож наше завдання – продемонструвати знання українського  фольклору,зрозуміти роль прислів’їв та приказок, що народні прислів’я та приказки – скарбниця народної мудрості, окраса мови.
2. Чого навчають нас  прислів’я та приказки? (Працювати, не лінуватися, поважати старших, бути чесними, не брати чужого, любити Батьківщину).
3.  Чому прислівя називають народною мудрістю?  (Прислівя вивірені досвідом багатьох поколінь, і тому вони – мудрі поради, що вчать нас жити правильно, відповідно до уявлення народу про морально-етичний ідеал людини).
4. Прочитайте епіграф. Чому, на вашу думку, саме ця народна мудрість стала епіграфом нашого уроку? (По-перше, ця народна мудрість прислівя, а по друге, смисл цього вислову – необхідність прислухатися до мудрих порад, розумних слів, до яких належать і прислівя).
ІІ. Робота над темою уроку.
1.     Розгадування ребуса.
 
П
П
Р
Р
И
И
К
С
А
Л
З
І
К
В
А
Я
К
Я
В
Г
І
І
Т
Д
К
К
А
А
Підказка: читати через літеру. («Приказка – квітка, прислівя - ягідка»).


2.     Повторення теоретичного матеріалу.
 Прислівя – короткий, влучний,  яскравий і образний народний вислів повчального характеру, що виражає закінчену думку.
         За двома зайцями поженешся - жодного не спіймаєш.
         У спритного і долото рибу ловить.
        Чужими руками жар загрібати легко.
Приказка - короткий,  влучний, яскравий і образний народний вислів, що не має повчального характеру і не виражає закінченої думки, висновку.
        Ганятися за двома зайцями.
        На долото рибу ловити.
        Чужими руками жар загрібати.
Прислівя ділиться на дві частини: в одній – відображається щось чи повідомляється про щось, а в другій – робиться висновок . Прислів’я має закінчену думку з певним висновком.  Приказка лише натякає на висновок  або дає дотепну оцінку подіям чи   людині.
3.     Прочитайте прислівя.  Поясніть, як виникло прислівя?   З яких спостережень?
 Який досвід узагальнює?  Яке його значення : пряме чи переносне?
Тепло родинного кола, любов до батьківщини є дуже важливим для українського народу:
-          Дерево міцне корінням, людина родом і народом.
-         Найдорожчий скарб, як в родині лад.
-         За рідний край життя віддай.
-         Батьківщина – всім матерям мати.
-         У чужій сторонці навіть не звідти сходить сонце.
Товариськість, міцна дружба – риси, притаманні українцям:
-           Друга шукай, а знайдеш – тримай.
-         Друзі пізнаються в біді.
-         Одяг кращий новий, а друг – старий.
-         Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти.
-         Одна головешка і в печі гасне, а дві – і в полі горять.
-         Дружба та братство – найбільше  багатство.
Стосунки між людьми та норми поведінки відображені в українських прислів’ях:
-   Щирий козак ззаду не нападає.
-   Згода будує, а незгода руйнує.
-   Сварка до добра не доводить.
-   Сміливого і куля не бере.
Працьовитість – одна з найголовніших рис українського характеру:
-         Не дивись на чоловіка, а на його діло.
-         Не взявшись за сокиру, хати не зробиш.
-         Роботящі руки гори вернуть.
-         Як дбаєш, так і маєш.
-         Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
Українці справіку шанують освіченість, прагнення до знань:
-           Хто багато читає, той багато знає.
-           Око бачить далеко, а розум – ще далі.
-           Людей питай, але й свій розум май.
-           Не кажи – не вмію, а кажи навчуся.

Цінують українці високі моральні якості людини:
-           Чужим добром не забагатієш.
-           Добре ім’я – найкраще багатство.
-           Лукавий чоловік словами любить, а ділами губить.
-           Шануй старих – молоді тебе колись пошанують.
-           Брехнею світ пройдеш, та назад не вернешся.
Українці змалку привчали дітей берегти здоров’я:
-           Коли немає сили, то й світ немилий.
-           Хвороба нікого не красить.
-           Бережи одяг, доки новий, а здоров’я – доки молодий.
-           Без здоров’я нема щастя.
-           Здоров’я за найбільші гроші не купиш.
Спостереження людини за природою втілене у народній мудрості:
-         Зима без снігу – літо без хліба.
-         Ластівки низько літають – дощу бути.
-         Літо з дощами – осінь з грибами.
-         Де лелека водиться, там щастя родиться

4.     Чи можуть прислівя та приказки бути справжніми правилами життя?
Пропоную скласти памятку для учнів нашого класу, згадавши певний випадок із власного життя чи життя класу, до якого можна їх застосувати.
  Чесне діло роби сміло.
  Не відкладай на завтра те, що можеш зробити сьогодні.
  Вміння і труд все перетруть.
5.     Дидактична вправа  «Ланцюг міркування».
  Це прислівя чи приказка?     
  Які ознаки на це вказують?
  Уживається в прямому чи переносному значенні?
  У яких випадках уживається?
  Яка головна думка цього образного вислову?
А) «Чужими руками добре жар загрібати» (приказка).
Б) «Рідна земля і в жмені мила»  (приказка).
В) «З малої хмари буває великий дощ» (прислівя).
Г) «Голод не тітка» (приказка).
Д) «З пустого в порожнє переливається» (приказка).
6.     Творча робота.
Учені-фольклористи вважають, що прислів’я та приказки створені народом ще в первісні часи. Виникають вони й нині, але передаються від покоління до покоління лише найзмістовніші, найвлучніші. Ваше завдання: дібрати прислівя чи приказку за малюнком (малюнки зображені на слайдах).
7.     Визначити тематику прислів’їв та приказок.
Навіть пташка має рідну землю
Друг – боягуз гірший лютого ворога –
Лайкою та криком хати не побудуєш –
Гуртом можна і море загатити –
І за холодну воду не береться  -
Птицю Бог створив для польоту,  а людину – для роботи –
Око бачить далеко,  а розум – ще далі  -
Одна розумна голова – добре, а дві – краще –
У нього не розживешся і серед зими льоду –
Тіло в злоті , а душа в болоті 
Як хочеш пропасти, починай красти –
 Так треба жити , щоб нікому зла не чинити-
Хвора людина сама себе не любить –
Здоровий жебрак щасливіший за хворого багача –
Березень з водою – квітень з травою- …
Багато буде пролісків – вродить картопля -…
8.  Продовж прислівя чи приказку.
Згода будує ………………………….
Краще переконувати словами …………………….
Чужий кожух ……………..
Друзі пізнаються ………………
Стук – грюк……………….
Наука в ліс не веде ……………..
Не говори, що знаєш………………
Здоровя за найбільші …………..
Літо з дощами………………
Без догляду й земля свята ……………………..
Як дбаєш -…
Людей питай, але….
9.     Знайди відповідність…
Рідна сторона – мати                   найбільший маєток
Одяг кращий новий,а                як ліхтар без свічки
Хочеш їсти калачі                         що його в житті чекає
Голова без розуму                       сам такий будеш
Ніхто не знає , що                         чужа - мачуха
Не смійся з старого                      друг - старий
Здоровя                                            слово - душу
Шабля ранить голову , а               не сиди   на печі
Ти йому про діло, а                        літо – снопами
Зима багата  снігами , а                 він тобі про козу білу
ІІІ. Узагальнення та висновки.
1.     Продовж думку:
УНТ - …
Прислівя - …
Приказки - …???
2.     Складіть гроно тематики прислівїв та приказок?
3.     «Твоя думка»…
Людям потрібні прислівя та приказки, тому що…
Мудрість прислівїв і приказок  у тому….
Я знаю такі групи прислівїв і приказок …
Я знаю, у чому відмінність між прислівям і приказкою….
ІY. Домашнє завдання.
1.     Скласти розповідь  за одним із прислівїв .

2.     Вивчити прислівя та приказки.

Немає коментарів:

Дописати коментар